Lipiec Bialowieski

„Najlepszy pod słońcem lipowy miód pochodzi z przyleśnych pasiek doglądanych przez białowieskich spadkobiercow bartniczej tradycji.”- Z publikacji „Saga Puszczy Białowieskiej” autorstwa prof. Simony Kossak.

Jako jedni z niewielu pszczelarzy naszego regionu mamy uprawnienia do pozyskiwania i sprzedaży „Lipca Białowieskiego”, zbieranego przez pszczoły z nektaru lipy drobnolistnej, która w tak zwartej formie występuje tylko w Puszczy Białowieskiej.

Pozyskiwanie Lipca Białowieskiego jest związane z obszarem leśnym, zwanym od setek lat Puszczą Białowieską. To teren ogólnie znany i licznie odwiedzany przez przyrodników i leśników z całego świata. Puszcza Białowieska leży na terenie dwóch państw – w północno-wschodnim regionie Polski i w zachodniej, przygranicznej części Białorusi. Zajmuje ona szczególną pozycję w Leśnym Kompleksie Promocyjnym ze względu na duży stopień zachowania charakteru puszczy i cech naturalności części biocenoz leśnych, które charakteryzuje złożona, wielowarstwowa, wielogatunkowa i różnowiekowa struktura. Świat roślin i zwierząt jest tu niezwykle bogaty zarówno pod względem występowania unikatowych gatunków, jak i złożoności ekosystemów. Zachodnia część Puszczy Białowieskiej, stanowiąca fundamentalny obszar Leśnego Kompleksu Promocyjnego, leży w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim w zasięgu gminy Białowieża, Narewka, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, miasta Hajnówka i Narew.

Mianem Lipca Białowieskiego określa się miód nektarowy lipowy z kwiatów lipy drobnolistnej (Tilia cordata)

Miód nektarowy lipowy może mieć barwę bardzo jasną, prawie białą, poprzez nieco ciemniejszą aż do bursztynowej z zielonkawym odcieniem – w zależności od domieszki spadzi, która zwykle towarzyszy nektarowaniu lipy i prawie zawsze występuje w tej odmianie miodu. Miód ten po krystalizacji w temperaturze 20º C przez kilka tygodni przybiera postać drobnoziarnistą. Udział pyłku kwiatów lipy nie powinien być mniejszy niż 40%. Miód charakteryzuje bardzo silny aromat podobny do zapachu kwiatów. Jego smak jest słodki z nieco gorzkawym posmakiem, lekko piekący.

lipiecbialowieski banderola
Reklama

2 komentarze do “Lipiec Bialowieski

  1. Kupiłam miodziki na Targach Pogranicza w Siemiatyczach, są po prostu przepyszne, miód z płatkami dzikiej róży to wykwintna poezja smaku a miód z cynamonem i kardamonem jest po prostu przepyszny. Polecam!

  2. Hello! I bought this absolutely fantastic honey in London in Polish store! It was Lipiec Bialowieskiej. I just wanted to say thank you for this gorgeous honey. I love it so much and I will buy more for sure. Thank you guys once again and special thanks to Polish bees!!!)))
    Zhyve Belarus and Poland!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s